Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro (výslovnost /kɾɨʃˈtiɐnu ʁuˈnaɫdu/, * 5. února 1985 Funchal, Madeira) je portugalský hráč fotbalu, který v současnosti obléká dres španělského Realu Madrid a portugalské reprezentace.

Od mládí, kdy hrál za portugalský Sporting Lisabon, byl považován za velký talent nejen portugalské kopané. Schopnost hrát oběma nohama a na obou stranách hřiště upoutala pozornost Alexe Fergusona během přátelského utkání Sportingu s Manchesterem (3:1) v létě roku 2003. Sami hráči United po zápase chválili Ronaldův výkon. To bylo pro Fergusona, který právě dokončil odchod Davida Beckhama z týmu, dostatečným důkazem, že tohoto hráče opravdu musí mít a také ho získal.

Při svém nástupu za anglický tým si vysloužil stejnou dávku chvály a kritiky za svůj výbušný styl hry a technické parádičky s míčem. To prokázal i ve finálovém zápase Poháru FA, který United v roce 2004 vyhráli 3:0, když dal Ronaldo první a rozhodující gól.

Ve své druhé sezóně za Manchester United Ronaldo fotbalově vyrostl. Vyniknul zejména skvělý výkon v zápase, kde United smetli tehdy mistrovský Arsenal na jejich půdě 4:2. Kritiky na jeho neschopnost vyprodukovat finální nahrávku či gólovou střelu musely rychle utichnout. Ronaldo se stal jedním z nejplatnějších hráčů United v sezóně se střídavými úspěchy a pády. Manchester se sice dostal do finále Poháru FA, ale zklamal v Premier League i v Lize mistrů.

Svou reprezentační premiéru si Ronaldo odbyl v srpnu 2003 proti Kazachstánu. Na Euru 2004 vstřelil dva góly Portugalska v prvním utkání proti Řecku (1:2) a dal i první gól svého týmu v semifinálovém utkání, které nakonec Portugalsko vyhrálo 2:1. Ve finále však jeho tým opět prohrál s Řeckem. Přes rozčarování nad prohraným finále se Ronaldo rozhodl reprezentovat svou zemi na Olympijských hrách v Athénách.

V létě 2009 přestoupil do Realu Madrid, toto byl nejdražší nákup světa a Ronaldo se stal nejdražšim světovým hráčem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář